W związku z powtarzającymi się w ostatnim czasie skargami mieszkańców na niemiły zapach wyczuwalny od strony białostockiej Oczyszczalni Ścieków, publikujemy poniższe wyjaśnienie:
Emisja odorów jest zjawiskiem typowym dla oczyszczania ścieków, bez którego odprowadzanie nieczystości płynnych z aglomeracji do środowiska nie byłoby możliwe.
Fetor z oczyszczalni ścieków, czy też innych urządzeń kanalizacyjnych, przy niekorzystnych warunkach pogodowych może być wyczuwalny na większym obszarze. Sprzyjają temu mgły, które przy bezwietrznej pogodzie, przemieszczając się nisko, przenoszą wraz z wilgocią nieprzyjemny zapach. Wpływ na to mają również wysokie temperatury.
Działająca od 1994 roku oczyszczalnia ścieków w Białymstoku jest systematycznie modernizowana. Wprowadzamy nowe technologie, ograniczamy też uciążliwość zapachową. Uruchomiony został biofiltr, od kilku lat są też stosowane kurtyny antyodorowe o długości kilkuset metrów. W efekcie tych działań nastąpiła poprawa jakości powietrza.
Komfort życia mieszkańców ma pierwszorzędne znaczenie. Realizowany obecnie przez Wodociągi Białostockie, współfinansowany przez Unię Europejską projekt obejmuje m.in. hermetyzację i dezodoryzację obiektów w ściekowej i osadowej części naszej oczyszczalni. Na 2022 rok jest zaplanowane zakończenie inwestycji polegającej na uszczelnieniu zbiorników, poprzez wybudowanie przykryć, oraz uruchomieniu instalacji dezodoryzacji powietrza na uciążliwych odcinkach.