Kampanie społeczne
- Start
- Odpowiedzialność społeczna
- Kampanie Społeczne
- Światowy Dzień Mycia Rąk 15 październik
Światowy Dzień Mycia Rąk (15 października)
Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony w 2008 roku przez UNICEF, w celu promowania wiedzy jak powinno się prawidłowo myć ręce. Inicjatorem było Zgromadzenie Ogólne ONZ, które rezolucją z 20 grudnia 2006 roku, która ustanowiło rok 2008 Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych. Akcję wspierana jest globalnie również przez Światową Organizację Zdrowia. Co roku Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony jest 15 października.
2021
"Nasza przyszłość jest w naszych rękach – idźmy razem do przodu" . Takie jest hasło tegorocznego Światowego Dnia Mycia Rąk - inicjatywy edukacyjnej na temat skutecznej higieny przede wszystkim dłoni (więcej informacji we wpisie z ubiegłego roku).
15 października Wodociągi Białostockie uświetniły to przedsięwzięcie obdarowując pierwszych 20 interesantów w Biurze Obsługi Klienta miękkimi ręczniczkami frotte w błękitnym, „wodnym” kolorze i z charakterystycznym firmowym logiem.
2020
15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk, w tym roku hasłem przewodnim jest: „Higiena Rąk dla Każdego”, znaczy… ?
W pierwszych obchodach Światowego Dnia Mycia Rąk ponad 120 milionów dzieci z 73 krajów i 5 kontynentów symbolicznie umyło ręce. Święto te ma na celu z jednej strony promowanie prawidłowego mycia rąk przy użyciu mydła i wody w celach higienicznych, a także uświadomienie milionom ludzi ile i jak groźnych chorób jest przenoszonych na rękach.
Częste mycie rąk mydłem pod bieżącą woda jest najprostszym i najtańszym sposobem na ochronę przez wieloma chorobami. Cytując Sanjay Wijesekera z UNICEF „Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą”.
Często wydaje nam się, że jeśli ręce „wyglądają „na czyste to nie ma na nich żadnych szkodliwych bakterii, nic mylnego. Na 1 cm² naszych dłoni może znajdować się aż 5 milionów bakterii nie tylko składających się na mikroflorę skóry, ale także groźne wirusy, grzyby i pasożyty.
Z badań przeprowadzonych wynika, że aż 95% ludzi nie myje rąk pod bieżącą wodą wystarczająco długo – średni czas mycia rąk to 6 sekund. Tymczasem mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90%, natomiast kolejne 15 sekund zmywa wszystkie drobnoustroje. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, w okresie panującej pandemii koronawirusa.
Poniżej dla przypomnienia przedstawiamy procedurą jak powinno się myć prawidłowo ręce.
W związku ze Światowym Dniem Mycia Rąk warto przypomnieć sobie o roli jaką pełnią Wodociągi Białostockie, bo dzięki przedsiębiorstwu mamy zdrową i czystą wodę płynącą w naszych kranach o każdej porze.
Aby w tym roku uczcić Światowy Dzień Mycia Rąk Wodociągi Białostockie zapraszają mieszkańców miasta Białegostoku i gminy Wasilków bez względu na wiek do wspólnej zabawy polegającej na zrobieniu zdjęcia jak myjesz ręce i udzielenie odpowiedzi Co dla Ciebie znaczy mycie rąk.
Odpowiedź na powyższe pytanie i zdjęcie z mycia rąk, prosimy przesyłać na adres email: