Podczas konferencji
W trakcie konferencji zostały zaplanowane wizyty w następujących miejscach:
Muzeum Pamięci Sybiru
Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiada o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych. Mówi także o tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów. Łączy wyniki badań i narrację historyków ze wspomnieniami uczestników i świadków zdarzeń. Pokazuje ogromne emocje ukryte w zwykłych na pozór przedmiotach, przenosząc zwiedzających w niezwykłą krainę – tajemniczy, piękny, a jednocześnie okrutny i bezwzględny Sybir.
Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego
Wybierz się w podróż w czasie! Obok żarówki Edisona zobaczysz łazik marsjański! Obejrzysz kolekcję eksponatów związanych z Politechniką Białostocką. Dorobek pokoleń naukowców, historia myśli konstruktorskiej i najnowsze osiągnięcia techniki. Wszystko w interaktywnym Centrum Historii Politechniki Białostockiej, które gromadzi m.in.: stare filmy i fotografie, zabytkowe magnetofony, telewizory, aparaty telefoniczne, komputery, a także arytmometry, suwaki logarytmiczne oraz przedmioty związane z Uczelnią już w XXI wieku. Wśród eksponatów w 10 grupach tematycznych znajdziesz: taśmę perforowaną z komputera Odra, flagę towarzyszącą wyprawie w Himalaje, jak i aparaturę techniczną z XX w. Usłyszysz uczelniany chór i wpadniesz na studencką imprezę.
Ujęcie i Stacja Uzdatniania Wody Jurowce
Powstałe w 1967 roku ujęcie w Jurowcach czerpie wodę podziemną z dwóch czwartorzędowych poziomów wodonośnych. W latach 1969–1973 wybudowano Stację Uzdatniania Wody Jurowce. Postawienie w 2005 roku budynku ozonowania wstępnego, wybudowanego ze wsparciem UE w ramach projektu pt. „Poprawa jakości wody w Białymstoku”, pozwoliło ozonowaniem zastąpić wcześniejsze napowietrzanie wody podziemnej. Najnowszą inwestycją w SUW Jurowce, wchodzącą w skład unijnego projektu pt. „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap”, jest elektrownia fotowoltaiczna powstała na potrzeby własne obiektu. Wybudowano dwie instalacje wykorzystujące promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej – dachową (108 paneli) i naziemną (128 paneli). Zamontowano też stację pogodową i system wczesnego ostrzegania przed burzami.
Ujęcie i Stacja Uzdatniania Wody Wasilków
Wybudowane w 1891 roku ujęcie wody w Wasilkowie (studnie i stacja pomp) jest najstarszym obiektem w Wodociągach Białostockich. Obecnie znajdują się tu, bazujące na rzece Supraśl, ujęcia wody powierzchniowej i infiltracyjnej oraz ciąg uzdatniania wody infiltracyjnej. W ramach wielozadaniowego, współfinansowanego przez UE projektu pt. „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap” zostały w 2021 roku zmodernizowane na tym obiekcie stawy infiltracyjne, które magazynują wodę dopływającą z ujęcia na rzece. Stąd jest ona pompowana (częściowo jako woda infiltracyjna, po wstępnej obróbce) do Stacji Uzdatniania Wody Pietrasze. W trakcie inwestycji zbiorniki zostały odmulone i odpowiednio wyprofilowane, dokonano wymiany złóż filtracyjnych, przebudowano rurociągi i komory. Efektem tych działań jest większe bezpieczeństwo ujmowania i dostaw dla aglomeracji białostockiej wody o odpowiednio dobrej jakości.
Stacja Uzdatniania Wody Pietrasze
Od 1987 roku uzdatnianie wody powierzchniowej jest realizowane w Stacji Uzdatniania Wody Pietrasze, wybudowanej około 2 km od obiektu w Wasilkowie. W 2006 roku włączono do tego procesu wodę infiltracyjną, wstępnie uzdatnianą w SUW Wasilków. W strukturze organizacyjnej Wodociągów Białostockich obydwa obiekty tworzą Dział Produkcji Wody Pietrasze-Wasilków. Do najnowszych inwestycji zrealizowanych w SUW Pietrasze należy wybudowanie w 2020 roku trzeciego pulsatora w ramach unijnego projektu pt. „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap”. W efekcie wydajność koagulacji w procesie uzdatniania wody wzrosła o połowę, co wydatnie poprawiło bezpieczeństwo dostaw wody pitnej o odpowiednio dobrej jakości. Atrakcyjny wizualnie budynek z nowym (trzecim) pulsatorem i nowoczesnymi instalacjami otrzymał Złotą Statuetkę konkursu Budowa Roku 2019-2020 w Regionie Północno-Wschodnim w kategorii ”Obiekty Inżynieryjne”. Rezultatem wcześniejszego unijnego projektu pt. „Poprawa jakości wody w Białymstoku” jest wybudowanie w SUW Pietrasze budynku ozonowania pośredniego i filtrów węglowych. (2006 rok). W 2022 roku, w ramach innego współfinansowanego przez UE przedsięwzięcia pn. „Budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Pietraszach” wybudowano elektrownię fotowoltaiczną o mocy około 1 MWp (1 megawatopik), pozwalającej – zależnie od pory dnia – pokryć od 75 do 100 procent zapotrzebowania na prąd dwóch stacji uzdatniania wody: w Pietraszach i Wasilkowie. Dodatkowo zamontowana została stacja pogodowa i system wczesnego ostrzegania przed burzami.
Oczyszczalnia ścieków
Oddana do użytku w 1994 roku (budowę rozpoczęto w latach 70.), funkcjonuje jako istotny element programu Zielonych Płuc Polski. Procesy oczyszczania ścieków – oparte o konwencjonalną metodę osadu czynnego – są realizowane z podziałem na trzy węzły technologiczne: mechaniczny, biologiczny, przeróbki osadów. W ramach projektu unijnego pt. „Poprawa jakości wody w Białymstoku” zmodernizowano w 2008 roku system biogazu i obróbki osadu pościekowego, a rok wcześniej zrealizowany został drugi etap modernizacji węzła biologicznego oczyszczalni. Najnowszymi inwestycjami na terenie obiektu są dwa zadania wykonane w ramach projektu pt. „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap”. Pierwsze – Rozbudowa i przebudowa części biologicznej oczyszczalni ścieków, dzięki wydłużeniu czasu zatrzymania ścieków w reaktorach biologicznych zwiększyło efektywność ich oczyszczania. Realizacja tego zadania umożliwia utrzymanie jakości ścieków oczyszczonych na poziomie wymaganym przepisami prawa polskiego i unijnego. Drugą i zarazem największą inwestycją w ramach ww. projektu jest hermetyzacja i dezodoryzacja wybranych obiektów białostockiej oczyszczalni ścieków. Zhermetyzowanych zostało 10 głównych obiektów technologicznych oczyszczalni. W celu oczyszczania powietrza złowonnego i redukcji odorów zainstalowano innowacyjny rozproszony system dezodoryzacji z zastosowaniem utleniania fotokatalitycznego oraz biofiltracji na złożu mineralnym z suchą sorpcją chemiczną. Powstała też nowoczesna, w pełni zautomatyzowana i zhermetyzowana, stacja zlewna nieczystości płynnych, wyposażona w instalacje badania ścieków i usuwania odorów. Efektem tego zadania jest ograniczenie uciążliwości zapachowych i emisji substancji złowonnych, co poprawia jakość życia mieszkańców w pobliżu oczyszczalni.